Komunikat OBPON: Osoby z niepełnosprawnościami zagłosują korespondencyjnie?

Komisje senackie zakończyły pracę nad zmianami w prawie wyborczym i ustawie o samorządach. Członkowie trzech komisji zarekomendowali przyjęcie przez Senat zmian przygotowanych przez PiS.

 

Wprowadzonych zostało kilkanaście poprawek Prawa i Sprawiedliwości, dotyczyły głównie kwestii formalnych. Podczas posiedzenia komisji poseł sprawozdawca, Łukasz Schreiber z PiS zapowiedział też jedną większą zmianę w projekcie - wycofanie się z zamiaru usunięcia głosowania korespondencyjnego dla osób z niepełnosprawnościami.

Z takim rozwiązaniem opowiadała się opozycja, członkowie Krajowego Biura Wyborczego i środowiska reprezentujące głos osób niepełnosprawnych. 

Propozycja Prawa i Sprawiedliwości by zlikwidować ten sposób głosowania było argumentowana obawą przed fałszowaniem i kupowaniem głosów wyborców.

Nowelizacja ustawy wprowadziła również m.in. nową definicję znaku "x" na karcie do głosowania.

Definiuje się go jako "co najmniej dwie przecinające się linie". Według autorów, ma to zniwelwować liczbę głosów nieważnych oddanych w wyborach. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego krytykuje te zapisy. Beata Tokaj powiedziała, że obecnie obowiązujące zapisy są dobre i sprawdzone. Dodała, że wyborcy dobrze wiedzą, jak powinien wyglądać ważny głos.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, zmieni się też sposób powoływania składu Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu z jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a po jednym - przez Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmienią się też przepisy dotyczące Krajowego Biura Wyborczego, konkretnie powoływania szefa KBW. Wnioskodawcy zaproponowali, by trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie wskazywał minister spraw wewnętrznych i administracji, w porozumieniu z Kancelariami: Sejmu, Senatu i Prezydenta. Na wniosek szefa MSWiA PKW będzie też powoływała stu komisarzy wyborczych. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza nie wybierze szefa KBW i nie powoła komisarzy, to zrobi to minister spraw wewnętrznych i administracji.

 

 

opracowanie:

Annamaria Kaliszczak

 

 

CZYTAJ TAKŻE >>  OPRACOWANIE OBPON.PL Głosowanie korespondencyjne    

Dodaj swój komentarz

Uwaga!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.