Prezentacja OBPONaplikacja - eSodWerbeoTelefoniczna Obsługa KonsultacyjnaVademecum Wiedzyaplikacja - EwidencjaUlg

O drugim dniu Kongresu 590

We wtorek prezydent Duda również był obecny podczas kongresu, jednak głos zabrał tym razem premier Mateusz Morawiecki.

 

Prezes Rady Ministrów mówił, że na drodze do państwa dobrobytu rząd zwalczył pułapki, które blokowały rozwój. - Pierwszą z nich była pułapka demograficzna. Według prognoz na lata 2018/2019, w Polsce miało się urodzić między 340 a 345 tys. dzieci. Okazuje się, że przekroczyliśmy wyliczenia i te wyniki oscylują w granicach 380-390 tys. - mówił Mateusz Morawiecki.

Drugą pułapką, którą udało się rządowi PiS pokonać, był rozwój zależny. - Cytując agencję Bloomberg: „Przez 25 lat popełniliście ogromny błąd. Nadmiernie uzależniliście się od kapitału zagranicznego”. Pewnych procesów nie odwrócimy, jednak mamy do czynienia z punktem zwrotnym. Brak oszczędności krajowych powodował, że byliśmy zmuszeni na przyciąganie kapitału zagranicznego. Obecnie jesteśmy w stanie poprzez nasz model gospodarczy odejść od pułapki rozwoju zależnego. Nasza polityka w tym aspekcie to przełom kopernikański, który za 10-20 lat będzie przez historyków ekonomicznych dostrzeżony - mówił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że sprawność instytucji państwowych, systemu podatkowego oraz wspieranie polskiego kapitału są podstawami polityki gospodarczej rządu PiS. Morawiecki do krajów, które odniosły sukces gospodarczy, zaliczył Hiszpanię, Japonię, Tajwan, Niemcy i Chiny.

"Będziemy wspierać polski biznes, polski kapitał, polskiego przedsiębiorcę" – zapewniał Premier Morawiecki, dodając, że to “droga do realizacji polskiego modelu państwa dobrobytu”.

Premier w swoim wystąpieniu odniósł się także do aktualnej sytuacji na rynku pracy -  "O ile w 2014 czy 2015 roku tylko około 8 procent Polaków twierdziło, że sytuacja na rynku pracy jest dobra lub bardzo dobra, dziś jest to 58. To dzięki wam, polskim przedsiębiorcom, ale to również dzięki działaniom państwa polskiego, które promuje polski biznes, polski przemysł, polski eksport" - mówił.

Zgromadzonych w G2 Arena zapewniał także: "Będziemy dmuchać i chuchać na każdego polskiego, uczciwego przedsiębiorcę, na wszystkich polskich pracowników. Bo to jest droga do realizacji polskiego modelu państwa dobrobytu".

 

Podczas drugiego dnia Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce odbyło się wiele spotkań, dyskusji, paneli, konferencji briefingów.

 

Pragniemy podziękować przedstawcielom Rządu RP za wsparcie swoją obecnością tego wydarzenia, za budujące i owocne rozmowy wszystkim osobom odwiedzającym nasze stanowisko wystawiennicze, obecnym na Kongresie Firmom oraz samym Organizatorom Kongresu 590.