
Szanowni Państwo
Rok 2019 r. przeszedł już do historii i jak słyszymy był ROKIEM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Jaki zatem będzie rok 2020 dla osób niepełnosprawnych i ich pracodawców?
Na to pytanie postaramy się Państwu odpowiedzieć na I cyklu szkoleń OBPON związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych w Polsce w 2020 r.
Serdecznie zapraszam na szkolenie pt.:
"Wybrane problemy funkcjonowania pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością w świetle zmian przepisów Ustawy o rehabilitacji, Ustawy Budżetowej, Kodeksu Pracy, Funduszu Solidarnościowego i płacy minimalnej
- zmiany prawne po 1 stycznia 2020 roku"
na którym wspólnie z Państwem omówimy ważne zmiany po 1 stycznia 2020 r. w ustawie o rehabilitacji dotyczące m.in. wyliczenia odsetek do PFRON i orzekania o niepełnosprawności, omówimy nowości związane z procedurami w PFRON dot. dofinansowań i wpłat obowiązkowych, prowadzeniem ZFRON i obecnie prowadzonymi audytami UKS w tym zakresie, udzielaniem ulg we wpłatach na PFRON i kontrolami PFRON.
BARDZO WAŻNE:
Termin przedawnienia roszczeń PFRON w zakresie ubiegania się w PFRON o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych to 5 lat - stanowisko TSUE, krajowych sądów administracyjnych - potwierdził też UOKiK - szczegółowe kwestie związane z tym ważnym dla pracodawców stanowiskiem UOKiK i wyrokami sądów - zostaną szeroko omówione na szkoleniu!
Na szkoleniach zostaną również szczegółowo omówione kwestie:
- złożonych do 25.01 i 25.02 wniosków Wn-D do PFRON od stycznia 2020 r.
- składki na FP i nowego limitu pomocy publicznej na 2020 r.
- zostanie wyliczona nowa wartość ulgi począwszy od przychodów zaliczonych do stycznia 2020 roku,
- wpływu na rozliczenia z PFRON nowej kwoty płacy minimalnej ustalonej na 2020 r.
- zaprezentujemy najnowsze wyroki Sądów dot. ZFRON, dofinansowań i ulg.
- przedstawimy również nowe wytyczne dla Sektora publicznego i prywatnych pracodawców zawarte w Ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
- nowe kryterium dochodowe dot. tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych.
- przedstawimy nowe stawki dotacji dla warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej na 2020 r. wraz z ich nową sprawozdawczością do PFRON.
Dodatkowo zgodnie z zapowiedzią Prezesa PFRON Krzysztofa Michałkiewicza na powyższym szkoleniu prawdopodobnie będzie mógł być również omówiony dokument: "Narodowy Program Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych", tworzony wraz z MRPiPS. Zgodnie z wypowiedzią Prezesa PFRON to właśnie "Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami będzie w nowym roku zadaniem priorytetowym dla PFRON".
Serdecznie zapraszamy wszystkich pracodawców osób z niepełnosprawnościami w Polsce na I cykl szkoleń w 2020 roku.

EDYTA SIERADZKA
zawód wykonywany: Wiceprezes ORGANIZACJI OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG, Dyrektor Generalny OBPON ds. Wizerunku Spółki, Ekspert ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce, Ekspert i Wykładowca w zakresie rozliczeń z PFRON dot. pomocy publicznej.
specjalizacja: Dofinansowanie do wynagrodzeń, refundacja składek ZUS z PFRON, SODiR, pomoc publiczna, pomoc de minimis, ZFRON, IPR, ulgi we wpłatach na PFRON, sprawozdawczość w PFRON, zatrudnianie osób niepełnosprawnych w Polsce, prawo zamówień publicznych, fundusze unijne, systemy zarządzania jakością, zagadnienia księgowości w zpchr.
Magister, Inżynier, Absolwentka Politechniki Opolskiej i Magisterskich Studiów Menedżerskich MBA na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ekspert i Wykładowca na szkoleniach dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce. Autorka licznych publikacji w Dziennikach Ogólnopolskich tj. Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, współpracująca z Wydawnictwem Gofin. Autorka książek o tematyce ekonomicznych aspektów zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce. Od 2009 r. Wiceprezes Organizacji OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG. W 2016 r. uhonorowana tytułem "Lider 25 - lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych" przyznawanym przez MRPiPS oraz PFRON.
PROGRAM SZKOLENIA
I. Omówienie nowelizacji ustawy o rehabilitacji, które weszły w życie po 1 stycznia 2020 roku - ważne.
II. Omówienie wpływu Ustawy Budżetowej z 2020 r. na zatrudnianie osób niepełnosprawnych i ubieganie się przez pracodawców w PFRON o miesięczne dofinansowanie. Budżet PFRON na 2020 rok.
III. Omówienie zmiany ustawy o Funduszu Solidarnościowym po 1 stycznia 2020 roku - wpływającej na osoby niepełnosprawne i ich pracodawców.
IV. Omówienie zmian w Kodeksie Pracy na 2020 rok i zmiany płacy minimalnej - wpływających na zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2020 rok - nowe obowiązki a praktyka.
V. Omówienie obowiązku złożenia rozliczeń rocznych do PFRON za 2019 r.
VI. Omówienie wysłania do PFRON informacji o sytuacji ekonomicznej za 2019 r. - sprawozdania finansowe za 2019 r.
VII. Omówienie najważniejszych spraw dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2020 roku.
- WAŻNE -Omówienie kwot maksymalnego dofinansowania na 2020 r. w oparciu o poszczególne stopnie niepełnosprawności i schorzenia szczególne - czy będą zmiany w 2020 roku?
- Omówienie spełniania warunków uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2020 r., w tym terminowości ponoszenia kosztów płacy, wykazywania efektu zachęty ilościowego i jakościowego, ustalenia w zakresie sytuacji ekonomicznej i przedsiębiorstw powiązanych.
- Wyliczenie kosztów płacy w poz. 52 na INF-D-P po 1 stycznia 2020 r. (składka na FP - jaka wysokość?).
- Ciągłość orzeczeń o niepełnosprawności a prawo do wstecznego dofinansowania - korekty Wn-D i INF-D-P i INF-O-PP.
- Wskazanie najczęściej popełnianych błędów w dofinansowaniach przez pracodawców.
- OMÓWIENIE WZORU siatki wolnych wakatów (etatów).
- NAJNOWSZE STANOWISKO BON w zakresie wykazywania efektu zachęty metodą jakościową - BARDZO WAŻNE!
- Terminy złożenia wniosków Wn-D w 2020 roku do PFRON.
- Procedura związana z kontrolą, wykaz najważniejszych dokumentów wskazanych przez PFRON dot. kontroli dofinansowań.
- Omówienie WN-D, INF-D-P i INF-O-PP.
- Omówienie wpływu decyzji nakazującej zwrot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na bieżące dofinansowania - procedura postępowania w takim przypadku.
- Omówienie decyzji wstrzymującej wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
- Omówienie decyzji o odmowie wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
- Omówienie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
- Omówienie wniosku o umorzenie odsetek od dofinansowania objętego zwrotem.
- Omówienie wniosku o rozłożenie na raty dofinansowania lub odroczenie terminu płatności.
- Statystyki w PFRON przyznanych dla pracodawców pozytywnych rozstrzygnięć spraw dot. dofinansowania.
- Kasacje PFRON i skargi pracodawców dot. kosztów płacy mające wpływ na pomoc publiczną - nowe wyroki sądów i nowe wytyczne PFRON.
VIII. Omówienie najważniejszych spraw dotyczących ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku.
- Omówienie prawidłowości wystawiania ulg we wpłatach na PFRON w 2020 roku dla kontrahentów, zmiana kwoty w poz. 34 na INF-U oraz wyliczenia wskaźników zatrudnienia.
- Omówienie prawidłowości kwalifikacji: usługa własna a usługi obce, podwykonawstwo, terminowość opłacania należności, wskaźniki i stany zatrudnienia wykazywane na INF-U i INF-1.
- Omówienie obowiązków związanych z ulgami w zakresie sprawozdawczości w PFRON, informacje dla kontrahentów, ulgi dla kontrahentów, obowiązek prowadzenia ewidencji ulg w 2020 r. i wskazanie, że e-pfron2 nie jest ewidencją ulg!.
- Omówienie kontroli PFRON w zakresie art. 22 i możliwości złożenia odwołania od decyzji PFRON.
- Wykaz najważniejszych dokumentów wskazanych przez PFRON dot. kontroli ulg.
- Omówienie INF-U i INF-1-u - wykaz błędów popełnianych przez sprzedających tj. udzielających ulg.
- Konsorcja a prawo do udzielenia ulg we wpłatach na PFRON.
IX. Omówienie najważniejszych spraw dotyczących ZFRON i utrzymania statusu zakładu pracy chronionej w 2020 roku.
- Omówienie obowiązków zakładu pracy chronionej - warunki - stany i wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przystosowanie obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez prowadzącego zpch, zapewnienie doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych.
- Omówienie przesłanek uchylenia statusu zakładu pracy chronionej - procedura uchylania statusu zpchr - zawiadomienie do Wojewody do kiedy?
- ZFRON w 2020 r. tworzenie i wydatkowanie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym w ramach puli ogólnej i pomocy de minimis, indywidualnych programów rehabilitacji, pomocy indywidualnej.
- Omówienie - błędów popełnianych przez pracodawców przy opracowaniu indywidualnych programów rehabilitacji, uwzględniając najnowsze wytyczne UKS i PFRON.
- Omówienie regulaminów zakładowego funduszu rehabilitacji.
- Omówienie sprzedaży środków trwałych zakupionych w całości lub części ze środków ZFRON.
- Omówienie możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od czynności cywilnoprawnych, opłat z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.
- BARDZO WAŻNE - omówienie przeprowadzonych w 2019 roku i obecnie przeprowadzanych w 2020 roku - Kontroli zakładowego funduszu rehabilitacji przez UKS - AUDYT trwający do 3 miesięcy!
- Kontrole PIP, wojewody, PFRON.
- Obowiązki sprawozdawcze dot. ZFRON - DEK-II-a, DEK-R, INF-1 i prowadzącego zakład pracy chronionej - INF-W, INF-W-Z
X. Omówienie najważniejszych kwestii dla pracodawcy po utracie statusu zakładu pracy chronionej.
- Omówienie wniosku o uchylenie statusu zakładu pracy chronionej.
- Utrata statusu i jego wpływ na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
- Wydatkowanie środków ZFRON po utracie statusu.
- Kontrole ZFRON były zpchr - kiedy i w jakim zakresie?
- WAŻNE - Obowiązek utrzymania wskaźnika zatrudnienia i stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych po utracie statusu a wpływ na ZFRON.
- Obowiązki sprawozdawcze po utracie statusu.
XI. Omówienie najważniejszych uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych w 2020 r. w kontekście ustawy o rehabilitacji i KP.
- Omówienie dobrowolności przedstawienia orzeczenia o niepełnosprawności w zakładzie pracy a wytyczne z KP i ustawy o rehabilitacji
- Czas pracy osób niepełnosprawnych - znaczny i umiarkowany stopień a lekki? Dodatkowa przerwa w pracy.
- Dodatkowa przerwa w pracy.
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracowników w stopniu znacznym i umiarkowanym.
- Przekładanie orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS na stopnie niepełnosprawności.
- Zwolnienie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (turnus rehabilitacyjny i inne).
- Możliwość korzystania z pomocy indywidualnej z ZFRON (pracownik a były pracownik?).
XII. Omówienie procedury orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
w 2020 r.
- Omówienie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności i traktowane na równi z nimi (orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, orzeczenia KIZ, orzeczenia KRUS, orzeczenia resortowych komisji orzekających, wyroki sądów).
- Schorzenia szczególne na orzeczeniu (symbol, sentencja, paragraf i litera) - ich przekładanie.
- Symbole przyczyn niepełnosprawności na orzeczeniach.
- Wliczanie do stanów i wskaźników zatrudnienia wg ustawy o rehabilitacji i rozporządzenia KE 651/2014.
- Odwołania do organów II instancji i do sądu.
XIII. Narodowy Program Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych - wytyczne PFRON i MRPiPS - omówienie (pod warunkiem publikacji strategii przez PFRON i BON).
XIV. Pytania i odpowiedzi od uczestników szkolenia.
TERMINY I MIEJSCA SZKOLEŃ
TYDZIEŃ PIERWSZY:
TYDZIEŃ DRUGI:
TYDZIEŃ TRZECI:
 | Gdańsk 23.03.2020 r. (poniedziałek) AMBER HOTEL ul. Powstańców Warszawskich 45, 80-165 Gdańsk www.amber-hotel.pl |  |
| | |
 | Olsztyn 24.03.2020 r. (wtorek) HOTEL KOPERNIK Aleja Warszawska 37 10-081 Olsztyn www.hotelkopernik.info |  |
| | |
 | Warszawa 25.03.2020 r. (środa) Radisson Blu Sobieski Plac Artura Zawiszy 1, 02-025 Warszawa radissonblu.com |  |
| | |
 | Łódź 26.03.2020 r. (czwartek) BOUTIQUE HOTEL'S III Al. J. Piłsudskiego 10/14, 90-051 Łódź www.hotels24.com.pl |  |
| | |
 | Kraków 27.03.2020 r. (piątek) APARTHOTEL LWOWSKA 1 ul. Lwowska 1, 30-548 Kraków www.lwowska1.pl |  |
CENNIK SZKOLEŃ I KARTA ZGŁOSZENIOWA
DLA KLIENTÓW OBPON:
cena: 500,00 zł + 23% VAT
cena: 470,00 zł + 23% VAT udział minimum dwóch osób z tej samej firmy
Klientem OBPON jest każda firma posiadająca wykupiony, aktywny dostęp do płatnych zasobów serwisów OBPON oraz aplikacji:

DLA POZOSTAŁYCH FIRM:
cena: 560,00 zł + 23% VAT
cena: 530,00 zł + 23% VAT udział minimum dwóch osób z tej samej firmy
Po przesłaniu karty zgłoszeniowej prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (16) 679-16-16
w celu potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
INFORMACJE DODATKOWE
PLAN GODZINOWY:
09.30 - 10.00 | - rejestracja uczestników szkolenia |
10.00 - 11.30 | - szkolenie |
11.30 - 11.45 | - przerwa kawowa |
11.45 - 13.00 | - szkolenie |
13.00 - 14.00 | - lunch |
14.00 - 15.30 | - szkolenie |
15.30 - 16.00 | - pytania uczestników i rozdanie certyfikatów |
WARUNKI UCZESTNICTWA:
- Opłacenie szkolenia nie później niż na 5 dni przed jego rozpoczęciem
- Skan wypełnionej karty zgłoszeniowej prosimy wysłać na numer fax: (16) 679 16 16 wew. 4 lub e-mailem na adres biuro@obpon.pl
- Ewentualną rezygnację należy zgłosić nie później jak na 3 dni przed rozpoczęciem szkolenia, w innym przypadku klient będzie zobowiązany do poniesienia całkowitych kosztów uczestnictwa
Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie możliwość odmowy przyjęcia zgłoszenia udziału w szkoleniu bez podania przyczyny.
JAKOŚĆ SZKOLEŃ OBPON:
Firma Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON) na przestrzeni ostatnich lat przeprowadziła kilkaset szkoleń z udziałem kilkunastu tysięcy uczestników w całej Polsce. W naszych szkoleniach uczestniczą pracodawcy, przedstawiciele małych, średnich i dużych firm, również spółek giełdowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Nie brakuje również przedstawicieli fundacji, stowarzyszeń i przedstawicieli administracji publicznej w tym PFRON i Ministerstw. To czyni z naszej firmy niekwestionowanego lidera w szkoleniach o tematyce dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Zapewniamy naszym uczestnikom obszerne materiały szkoleniowe, opiekę doradczą i informacyjną również po zakończeniu szkoleń, w tym opracowania publikowane na naszych stronach, które pozwalają na utrwalenia nabytej w trakcie szkoleń wiedzy.

Dodaj swój komentarz
Uwaga!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu obpon.pl i nie ponosi on odpowiedzialności za treści wiadomości. Dodając powyższą wiadomość zgadzasz się z regulaminem dodawania komentarzy.